An image of a payment check.

Menica Bez Protesta | Blanko Menica Bez Protesta: Klauzula Koja Olakšava Naplatu

Blanko menica (nem. Blanko Wechsel) predstavlja hartiju od vrednosti u nastajanju jer u trenutku njenog izdavanja nisu popunjeni svi bitni elementi sadržaja menice, ali postoji sadržina osnovnog posla iz koje se može sa izvesnošću zaključiti kako će biti određeni i popunjeni elementi koji nedostaju. 

Klauzula „bez protesta“ predstavlja važan element u meničnom pravu, jer omogućuje remitentu (imalac menice, u slučaju sopstvene menice, ili neko ko je dobio menicu putem indosamenta)  da izbegne obavezu pokretanja postupka protestiranja menice u slučaju kada trasat odbije da je akceptuje ili plati. 

Ova klauzula smanjuje administrativne prepreke i olakšava položaj remitenta, jer mu omogućava da se fokusira na naplatu potraživanja bez potrebe za dodatnim formalnostima koje bi inače bile neophodne za utvrđivanje neispunjenja obaveze trasata (meničnog dužnika).

Šta je Blanko Menica Bez Protesta?

Blanko menica bez protesta je specifičan pravni instrument koji kombinuje dva ključna elementa: blanko menicu i klauzulu „bez protesta“. Da bismo u potpunosti razumeli ovaj pojam, potrebno je razjasniti oba elementa.

Blanko Menica

Blanko menica je menica koja nije u potpunosti popunjena pri njenom izdavanju. Naime, određeni podaci, poput iznosa duga, datuma dospeća ili mesta plaćanja, nisu unapred uneti, već su ostavljeni prazni. Izdavalac menice (menični dužnik) daje ovlašćenje meničnom poveriocu da popuni ove praznine kada dođe do potrebe za naplatom. 

Blanko menica bez protesta je menica koja se može realizovati bez potrebe za prethodnim upozorenjem ili "protestom" od strane poverioca, ukoliko je obaveza neizmirena. To olakšava postupak naplate, jer poverilac može odmah potraživati iznos bez dodatnih formalnosti.

Kao što smo već objasnili u našem blogu o menici, menica se najčešće koristi kao instrument obezbeđenja Ugovora o kreditu. U ovom kontekstu, glavni dužnici ili jemci potpisuju sopstvene ili blanko menice, uz menično ovlašćenje koje omogućuje davaocu kredita da po dospeću popuni menicu sa klauzulom „bez protesta“ i „aktivira“ je za naplatu.

Dakle, blanko menica je menični obrazac na kojem su neki ključni podaci ostavljeni prazni, najčešće iznos i datum dospeća. Izdavalac (trasant) daje imaocu menice (remitentu) pravo da popuni te informacije.

Blanko menica pruža fleksibilnost poveriocu, ali i rizik za dužnika, jer poverilac može uneti iznos koji odgovara stvarnom dugu, ali takođe može doći i do zloupotrebe.

Klauzula „bez protesta”

Klauzula „bez protesta“ u menici znači da poverilac (remitent) ne mora pokretati formalni postupak protestiranja menice ukoliko trasat (platiša) odbije da izvrši plaćanje. Obično, kada trasat ne plati menicu na dospeli datum, poverilac mora pokrenuti postupak protesta kako bi zvanično dokazao da trasat nije izmirio svoj dug. 

Sa klauzulom „bez protesta“, ovaj postupak se izbegava, čime se poveriocu omogućava da odmah traži naplatu duga, bez potrebe za dodatnim formalnostima ili sudskim postupcima.

Menica bez protesta omogućava kreditoru (remitentu) da izbegne obavezu formalnog protestiranja menice u slučaju da trasat (platiša) odbije plaćanje. Ova klauzula čini proces naplate bržim i jednostavnijim.

Ova vrsta menice može se koristiti kao sredstvo plaćanja ili kao sredstvo obezbeđenja kredita ili druge finansijske obaveze. Poverilac može popuniti menicu kada dođe do realizacije obaveze.

Kako Menica Bez Protesta Funkcioniše u Praksi?

Kombinovanjem blanko menice i klauzule „bez protesta“, poverilac dobija još veću zaštitu i fleksibilnost. Na primer:

  • Ako korisnik kredita ili dužnik potpiše blanko menicu kao obezbeđenje za kredit, banka ili poverilac može popuniti iznos duga i druge bitne informacije u trenutku kada dug postane obavezan za plaćanje.

  • Ukoliko dužnik ne plati na vreme, banka može odmah popuniti blanko menicu i aktivirati je za naplatu, bez potrebe da prvo pokreće postupak protesta.


Imalac menice je ovlašćen da unese iznos koji treba platiti i datum dospeća. Ova sloboda omogućava prilagođavanje menice specifičnim potrebama. Mnoge blanko menice uključuju klauzulu "bez protesta", što znači da akceptant (izdavalac menice) ne mora da protestira (tj. zvanično odbije) isplatu u slučaju neizmirenja obaveze, što znatno olakšava proces naplate.

Blanko menica se najčešće koristi kao obezbeđenje za potrošačke kredite, gde korisnik kredita potpisuje menicu i predaje je banci, a ukoliko korisnik ne vrati kredit na vreme, banka može popuniti menicu sa iznosom duga i izvršiti naplatu. Svaka menica se može preneti na drugu osobu indosamentom.

Šta je Indosament?

Indosament je ključan za prenos meničnih prava i obaveza, čime olakšava trgovinu i finansijske transakcije. Indosamentom se prenose sva prava koja proizlaze iz menice. Obično se upisuje na poleđini menice ili na posebnom listu koji se pridružuje menici. Da bi indosament bio važeći, treba da sadrži potpis izdavaoca (indosanta) i može uključivati dodatne uslove, kao što su "bez prava na povrat" ili "do određenog iznosa".

Svaka menica, i onda kad nije izričito trasirana po naredbi, može se preneti indosamentom. Indosament je pravni postupak kojim se menica ili ček prenosi s jedne osobe na drugu. To je deo meničnog prava koji omogućava imaocu menice (remitentu) da je preda drugoj osobi, koja postaje novi imalac.

Postoji nekoliko vrsta indosamenta, uključujući:

  1. Jednostavni indosament: samo prenosi pravo na isplatu.

  2. Indosament sa ograničenjem: prenosi pravo na isplatu pod određenim uslovima.

  3. Povratni indosament: omogućava prethodnom imaocu da se vrati kao menični dužnik ukoliko novi imalac ne može naplatiti.

Ako je indosament neispunjen (blanko), imalac menice može:

  1. Ispuniti blanko indosament svojim imenom ili imenom drugog lica;

  2. Dalje indosirati menicu blanko ili na ime druge osobe;

  3. Prosto predati menicu trećem licu bez ispunjavanja blanko indosamenta ili dodavanja novog indosamenta.


Napomena: Prema članu 78. stav 1. Zakona o menici, svi menično-pravni zahtevi protiv akceptanta zastarevaju u roku od tri godine od dana dospelosti menice. 

Ovlašćenje za Korišćenje Blanko Menice

Ovlašćenje za korišćenje blanko menice je pravni dokument koji omogućava meničnom poveriocu da popuni blanko menicu u skladu s prethodnim dogovorom. Ovim ovlašćenjem, menični dužnik daje saglasnost meničnom poveriocu da unese ključne elemente menice, kao što su iznos, datum dospeća i mesto plaćanja, bez potrebe za dodatnim odobrenjem. 

Ovo ovlašćenje pruža poveriocu fleksibilnost u upravljanju potraživanjima, dok dužnik preuzima rizik da će menica biti popunjena prema sporazumu. Takođe, ovlašćenje može sadržati klauzulu koja isključuje pravo prigovora dužnika na način popunjavanja menice. S tim u vezi razlikujemo sledeće učesnike blanko menice i njihova ovlašćenja:


  • Menični Dužnik

  • Menični Poverilac

Menični Dužnik

Menični dužnik je osoba koja se slaže i ovlašćuje meničnog poverioca da popuni menicu prema prethodnim dogovorima. Ovo uključuje unos mesta i datuma izdavanja menice, datuma dospeća, ukupnog iznosa menične svote (koji predstavlja ukupni iznos dospelih nenaplaćenih potraživanja meničnog poverioca prema dužniku na dan dospeća plaćanja), mesto plaćanja, kao i drugih relevantnih meničnih elemenata koji proizlaze iz ugovora.

Menični Poverilac

Menični dužnik je osoba koja se odriče prava prigovora na način popunjavanja menice i ovlašćuje meničnog poverioca da BEZUSLOVNO, NEOPOZIVO i BEZ PROTESTA izvrši naplatu dospelih, nenaplaćenih potraživanja iz njegovih novčanih sredstava, kao i iz druge imovine, uključujući pokretne i nepokretne stvari.

Blanko Menica Kao Sredstvo Obezbeđenja Potrošačkog Kredita

Blanko menica se često koristi kao sredstvo obezbeđenja potrošačkog kredita. Korisnik kredita potpisuje menični obrazac i predaje ga banci, koja ima pravo da ga popuni ako korisnik ne vrati kredit prema dogovoru. Banka može uneti ključne podatke, uključujući iznos koji odgovara neplaćenom delu kredita.

Postoje tri moguća scenarija:

  1. Ako korisnik ne vrati kredit, banka popunjava menicu prema ugovoru i iznosu duga.

  2. Ako korisnik vrati kredit, banci prestaje ovlašćenje za popunu menice, a potpisani obrazac se vraća korisniku.

  3. U slučaju zloupotrebe, banka može popuniti menicu protivno ugovoru, prekoračujući svoja ovlašćenja.

Banka može raspolagati blanko menicom na različite načine, uključujući eskontovanje ili unovčavanje putem prenosa (indosamenta). Međutim, takvim postupanjem preuzima rizik da postane nesavesna, jer bi, s obzirom na poznato imovinsko stanje dužnika, mogla namerno oštetiti novog meničnog sticaoca.

Zaključak

Menica bez protesta funkcioniše kao brzi i efikasni instrument za naplatu potraživanja. Poverilac je u mogućnosti da odmah pokrene proces naplate menice, bez obzira na to da li trasat prihvata menicu ili je odbija. Iako ova klauzula pruža zaštitu poveriocu, ona istovremeno povećava rizik za dužnika, jer smanjuje njegovu mogućnost da ospori ili odloži isplatu.

Blanko menica može biti korisno sredstvo u poslovanju, ali zahteva pažljiv pristup i dobru komunikaciju između stranaka kako bi se izbegle potencijalne zloupotrebe ili nesporazumi. Uvek je preporučljivo konsultovati se sa pravnikom pre nego što se upotrebi ovaj finansijski instrument. 

Ukoliko vam je ovaj članak bio od koristi, pogledajte još neke naše informativne blogove. Takođe, Kredium kompanija vam stoji na raspolaganju ukoliko tražite najpovoljniju ratu za stambeni kredit ili u procesu kupovine stanaKontaktirajte nas još danas i proverite zašto smo najbolji u svom poslu. Za aktuelnu ponudu stanova pogledajte našu stranicu Prodaja stanova Beograd, posetite naš sajt i pronađite savršen dom prema vašim željama. Ako vas interesuje izdavanje stanova u Beogradu, pogledajte našu ponudu i izaberite opciju koja vam najviše odgovara.

Foto izvori | Pexels

Sadržaj blogova ne predstavlja profesionalni savet. Blogovi pružaju sadržaj koji je namenjen u opšte informativne svrhe. Ukoliko želite da dobijete profesionalni savet, kreirajte nalog i kontaktirajte naše stručne savetnike.